رژیم بارداری و شیردهی

 

 

 

فراموش نکنیم که رژیم غذایی در دوران بارداری و شیردهی چه اندازه حائز اهمیت است!
مشاوره تغذیه سنگ بنای مراقبتهای قبل از زایمان برای همه زنان در دوران بارداری است. وضعیت تغذیه ای زن نه تنها بر سلامت او تأثیر می گذارد، بلکه نتایج حاملگی و سلامت جنین نوزاد را نیز به همراه دارد. پزشکان و دیگر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید از نیازهای تغذیه ای در دوران بارداری مطلع باشند؛ زیرا آنها در مقایسه با افراد غیر باردار بسیار متفاوت هستند. علاوه بر این، یک روش انحصاری برای مشاوره تغذیه ای وجود دارد که دسترسی زن به غذا، وضعیت اجتماعی-اقتصادی، نژاد-قومی و انتخاب غذای فرهنگی و شاخص توده بدن (BMI) را در نظر می گیرد، و با توجه به آن رزیم غذایی مورد نظر را طراحی می کند. علاوه بر این، بسیاری از توصیه ها برای حاملگی های بدون عارضه طراحی شده اند، بنابراین وقتی که عوارض مانند دیابت حاملگی بوجود می آیند، باید تنظیمات انجام شود. متخصص تغذیه می تواند به تسهیل در مشاوره و مداخلات غذایی کمک کند. سازگاری فیزیولوژیکی مادر و همچنین نیازهای مغذی و ریز مغذی در دوران بارداری و شیردهی توسط متخصص تغذیه بررسی خواهد شد.

 

بارداری
مصرف کالری در طول بارداری باید حدود 300 کیلوکالری در روز افزایش یابد. این ارزش از برآورد 80،000 کیلو کالری مورد نیاز برای حمایت از بارداری طولانی مدت و حساب های نه تنها برای افزایش متابولیسم مادرانه و جنین بلکه برای رشد جنین و جفت است. علاوه بر این، نیازهای انرژی متناسب با سن، BMI و سطح فعالیت زن متفاوت است. بنابراین مصرف کالری باید بر اساس این عوامل فردی شود.

                                                                         

مواد مغذی در دوران بارداری
مصرف توصیه شده پروتئین در دوران بارداری 60 گرم در روز است. توصیه هایی برای مصرف روزانه مواد مغذی برای یک زن باردار با استفاده از “توصیه های تغذیه ای” یا RDA تعیین می شود. به طور کلی، این RDA به سطوح مصرف مواد مغذی ضروری اشاره دارد که توسط هیئت غذا و تغذیه موسسه پزشکی (IOM) قضاوت شده است تا به نیازهای شناخته شده مغذی عملا همه افراد سالم رسیدگی کند. RDA برای زنان باردار اصلاح شده است.

 

مولتی ویتامین روزانه قبل از تولد پیش از بارداری و قبل از بارداری توصیه می شود. تفاوت بحرانی در مقایسه با مولتی ویتامین های دیگر، دوز اسید فولیک است که برای حمایت از رشد سریع سلول، تکثیر سلولی، تقسیم سلولی و سنتز نوکلئوتید برای رشد جنین و جفت لازم است. در حالی که داده هایی برای حمایت از مکمل اسید فولیک اضافی و مکمل آهن در دوران بارداری وجود دارد.

 

شیردهی
تغذیه با شیر مادر و شیر مادر استاندارد جهانی برای تغذیه نوزادان است. سازمان بهداشت جهانی، جراح عمومی ایالات متحده، آکادمی کودکان کودکان، کنگره پزشکان متخصص زنان و متخصص زنان، آکادمی خانواده خانواده، و آکادمی پزشکی تغذیه با شیر مادر همه از این بیانیه حمایت می کنند. آکادمی آمریکایی اطفال بیشتر توصیه می کند که شیر مادر تغذیه انحصاری برای 6 ماه اول و شیردهی حداقل از طریق سال اول زندگی داشته باشد. شبیه به حاملگی، نیازهای انرژی و تغذیه نیز در طول شیردهی و تغذیه با شیر مادر متفاوتند.

                                                                        

زنان که شیرده هستند نیاز به تقریبا 500 کیلو کالری اضافی روزانه فراتر از آنچه که برای زنان غیر باردار توصیه می شود، دارند. برآورد حاصل از میانگین شیر مادر تولید شده در روز (میانگین 780 میلی لیتر، محدوده 450-1200 میلی لیتر) و محتوای انرژی شیر (67 کیلو کالری / 100 میلی لیتر) است. در دوران بارداری، بیشتر خانمها 2 تا 5 کیلوگرم (19000 تا 48000 کیلوکالری) اضافی در بافت، عمدتا به عنوان چربی، در آماده سازی فیزیولوژیکی برای شیردهی ذخیره می کنند.