رژیم غذایی و سرطان

 

 

طبق تحقیقات بی شماری که دانشمندان در زمینه سرطان و عوامل تشدید کننده آن به عمل آورده اند، ثابت شده است که با استفاده از یک رژیم غذایی درست و مناسب می توان تاثیر بسیاری برای پیشگیری و حتی درمان سرطان داشت. با توجه به این تحقیقات، ذکر شده است که تقریبا 3/1 سرطان ها با رژیم غذایی نادرست ایجاد یا تشدید می شوند. طی این مقاله قصد داریم از برخی عادات غذایی اشتباه و تصحیح آنها برای شما صحبت کنیم. هر انسان نیاز دارد که به صورت روزانه برای تامین انرژی و کالری مورد نیاز بدنش غذا مصرف کند. پس بهتر آن است که شیوه درست مصرف مواد غذایی و مواد غذایی خوب را بشناسیم و در رژیم غذایی مان آنها را بگنجانیم.
هرروزه در رسانه، شبکه های اجتماعی و محیط پیرامون مان می بینیم که مصرف درست مواد غذایی مورد توجه زیادی قرار گرفته است و در موارد زیادی علل بیماری ها خوراکی های نامطلوب بوده است.
یکی از مواردی که افراد به سرطان مبتلا می شوند، وراثت است اما با شنیدن این مطلب نمی توان نقش مسائل دیگر همچون مواد غذایی نامناسب را نادیده گرفت.

 

علی رغم افزایش بیماری سرطان و نگرانی ها از بابت این بیماری، اما با تغییر در شیوه و سبک مصرف مواد غذایی امکان پیشگیری از بروز این بیماری تا حد مطلوبی افزایش می یابد.
یکی از مواردی که طی آزمایشات در زمینه سرطان نشان داده شده است این می باشد که تغییر ناگهانی الگوهای غذایی که به علت مواردی همچون مهاجرت به وجود می آید بیشتر امکان ابتلا به سرطان دارند.
روزانه مطالب زیادی درباره اینکه یک ماده غذایی تاثیر در ایجاد سرطان دارد، و یک ماده غذایی تاثیر در پیشگیری از سرطان دارد. در هر منطقه رژیم غذایی که می تواند باعث بروز سرطان شود متفاوت است. از این رو دستورغذایی که برای مناطق مختلف دنیا عنوان می شود با همدیگر فرق دارد. مثلا در کشورهای صنعتی بیشتر شاهد رژیم های پرچربی و کالری هستیم و امکان دارد همین موضوع در ایجاد سرطان بی تاثیر نباشد. در بعضی از مناطق محروم دنیا یکی از علت های سرطان می تواند کمبود مواد مغذی برای بدن است. این کمبود ها در ططی زمان بر سلامتی فرد اثر می گذارد. همچنین نگهداری مواد غذایی به صورت طولانی مدت در این مناطق کیفیت مواد خوراکی را تغییر خواهد داد.

 

با ما همراه باشید تا برخی از نکات دستورالعمل های مناسب جوامع برای رژیم غذایی افراد که مورد تایید سازمان های بهداشتی و غذایی هستند، را ذکر کنیم.

  1.     اولین نکته استفاده از همه نوع مواد خوراکی در رژیم غذایی شما است. ضمن چنین رژیم کاملی می باشد که همه نوع مواد غذایی که نیاز دارید به بدن شما خواهد رسید. میوه ها، سبزیجات و انواع پروتئین ها و ویتامین ها هرکدام در سلامتی بدن نقش دارند
  2.     مصرف چربی همیشه منع شده است. از استفاده بیش از اندازه از چربی و افزایش کلسترول خون به دلیل بروز بیماری های مختلف دوری کنید. مصرف نامحدود چربی منجر به سرطان پستان، پروستات، کولون و رکتوم می شود.
  3.     مصرف سبزیجات و میوه ها و تاثیری که در پیشگیری از سرطان و بیماری های دیگر و همچنین حفظ سلامت بدن را دارد نمی توان نادیده انگاشت. بنابراین به شما توصیه می کنیم که در رژیم غذایی خود نشاسته و مواد فیبر دار را به اندازه کافی بگنجانید. در ضمن این موضوع سرطان هایی همچون کولون و رکتوم کنترل خواهد شد.
  4.     جلوگیری از چاقی و اضافه وزن نه تنها در پیشگیری از سرطان تاثیر داشته بلکه بر عدم بروز بیماری هایی همچون بیماری های قلبی عروقی، دیابت و فشارخون بی تاثیر نخواهد بود. درباره عوارض دیگری از چاقی بخوانید: عوارض چاقی چیست؟ همچنین بخوانید: برای رژیم درمانی چاقی چه اصولی را باید رعایت کنیم؟
  5.     کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی مناسب یکی دیگر از نکات مهم در داشتن یک رژیم غذایی سالم بوده است.
  6.     مصرف مواد خوراکی شیرین را از رژیم غذایی خود حذف کنید و کاهش دهید. این مواد خوراکی غالبا سرشار از کالری هستند درحالیکه مواد مغذی در آنها بسیار کم دیده می شود.


    اکنون برای شما عزیزان مواد غذایی سالم برای بدن را شرح خواهیم داد. رعایت نکات زیر در رژیم غذایی، به سلامت بدن و کاهش ابتلا به سرطان کمک خواهد کرد.
    فیبر غذایی: فیبرها چه هستند که در رژیم های غذایی بر مصرف آنها تاکید زیادی شده است؟ دستگاه گوارش انسان به نحوی تعبیه شده است که توانایی هضم فیبر را ندارد. فیبرها بخشی از ساختمان سلول گیاهی هستند و زمانی که این فیبرها در بخش گوارش بدن حرکت می کند همراه خود همه مواد نالازم و نامناسب را دفع خواهند کرد. در نتیجه آن فرد دستگاه گوارش سالم خواهد داشت.
    بهترین رژیم غذایی = رژیم غذایی حاوی فیبر زیاد و چربی پایین

 

 

 اگرچه فیبرهای برای سلامت بدن ضروری و مفید هستند اما مصرف بی رویه هرچیز اثرات نامطلوبی خواهد داشت. میزان مناسب فیبر مصرفی در طول یک روز برابر با 20 الی 30 گرم می باشد در حالیکه مصرف بیش از این مقدار را منع می کنیم.
از مواد غذایی همچون نان، ماکارونی و غلات استفاده نمایید بسیار بهتر از آردهای تصفیه شده است.
پوست میوه هایی همچون سیب درختی و گلابی و هلو را به همراه خود میوه بخورید.
حبوباتی همچون لوبیا و نخود سرشار از فیبر هستند و علاوه بر آن میزان چربی مناسبی دارند. از این رو در پیشگیری از بسیاری از بیماری ها نقش دارند.


یکی از نکاتی که ضمن یک رژیم غذایی مناسب و سالم باید به آن توجه فرمایید کاهش مصرف گوشت قرمز و به جای آن استفاده از گوشت سفید همچون مرغ و ماهی است. گوشت های کم چرب را استفاده کنید و همه چربی های گوشت را پیش از پختن آن از بین ببرید.
در رزیم های غذایی که در پیشگیری از سرطان موثر هستند همواره مصرف کم چربی های توصیه می شود. از این رو برای مصرف لبنیات نیز خوب است از لبنیات کم چرب استفاده نماییم.

از مصرف لبنیات نباید غافل شویم زیرا دارای موادی هستند برای سلامتی بدن ضروری می باشد.
مواد خوراکی که دارای ویتامین A، ویتامین C و بتاکاروتن هستند در پیشگیری از سرطان تاثیر زیادی خواهد داشت. از جمله مواد غذایی که حاوی این مواد خواراکی هستند می توان به سبزیجات به ویژه سبزیجاتی که برگ تیره دارند و میوه جات اشاره نمود. به شما توصیه می شود که به جای مصرف مواد خوراکی چرب از میوه ها و سبزیجات استفاده نمایید.

به عنوان آخرین نکته این بخش برای مصرف مواد غذایی مناسب در جلوگیری از سرطان به شما می خواهیم یادآور شویم، سبزیجات کلم است. هر آنچه از مواد غذایی مورد نیاز همچون فیبر و ویتامین های مورد نیاز در کلم یافت می شود. کلم بروکلی، گل کلم، کلم پیچ و انواع دیگر کلم هرکدام به اندازه خود در این موضوع سهیم خواهد بود.
در ادامه باید عرض کنیم که علاوه بر استفاده از مواد خوراکی مناسب و به جا برای پیشگیری از سرطان می بایست یک سری عادات بد غذایی که در افراد وجود دارد نیز برطرف شود.

7.     برخی از افراد تصور می کنند که با کنار گذاشتن مواد خوراکی مورد علاقه شان در پیشگیری از سرطان جلوگیری کرده اند در حالیکه تنها کافیست مواد غذایی سرطان زا همچون مواد خوراکی چرب و شور را کنا ربگذارید.

8.     سعی کنید در طول زمان مواد خوراکی همچون میوه ها و سبزیجات را به رژیم غذایی خود بیافزایید و استفاده از آنها را در رژیم خود نگه دارید، تا اینگونه بدنی سالم داشته باشید.

9.     تا حد ممکن از آردهای تصفیه شده بپرهیزید و از آرد سبوس دار برای مصارف نان استفاده نمایید.

10.   غذاهای خود را بیش از آنکه روغن به آن بیفزایید و سرخ کنید به صورت آب پز و یا تنوری مورد استفاده قرار دهید.

11.   رسیدن دود به مواد خوراکی می تواند منجر به سرطان زا شدن آن ماده خوراکی شود. بنابراین اگر تمایل به درست کردن خوراکی های همچون کباب دارید بهتر است قبل از آن ماده خوراکی را در یک فویل گذاشته تا از مواجه شدن مستقیم با دود در امان باشد.    

   

mail  نکته ای که در پایان این مقاله برای شما متذکر می شویم، mail

ایجاد یک برنامه غذایی منسجم و روزانه بنا بر میزان چربی و فیبر موجود در مواد غذایی است .  چنانچه ضمن آن علاوه بر سلامت بدن و جلوگیری از استفاده از مواد نامناسب، مواد غذایی مورد نیاز و مواد مغذی به بدن برسد. در این صورت همواره از سلامت بدنی بهره مند خواهید بود...