عوارض چاقی 2
سه شنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۸
0 نظر
192 بازدید
  •  دومین عارضه: فشار خون بالا

یکی از مهم ترین مواردی که منجر به افزایش فشار خون در هر فرد می شود، اضافه وزن است. می پرسید چرا؟ باید برای شما ذکر کنم از آنجایی که بدن برای زنده ماندن به اکسیژن رسانی و تغذیه دارد، هرچه بافت های بیشتری در بدن وجود داشته باشد حجم درخواستی اکسیژن و تغذیه بیشتر خواهد شد. در نتیجه از آنجایی که این مواد مغذی را باید خون به بافت ها برساند، در اثر جریان بیشتر خون فشار بیشتر بر سرخرگ ها وارد می شود. این فشار وارده با نام همان فشار خون شناخته می شود.
از دیگر مشکلات قلبی و عروقی که برای چاقی باید از آن آگاه باشید، افزایش ضربان قلب است که این موضوع نیز در فشارخون بالا بی تاثیر نیست.

ناگفته نماند که یکی از بدترین عوارض چاقی، فشارخون بالا می باشد که خود دلیلی برای به وجود آمدن بیماری های دیگر خواهد شد.


 

  • سومین عارضه: دیابت

یکی از بزرگترین عوارض چاقی دیابت است. دلیل این موضوع کاملا واضح است!
اگر شما فردی چاق و دچار اضافه وزن هستید، با ترشح بیش از حد هورمون انسولین در بدن روبه رو می شوید، زیرا بدن تا حد زیادی در برابر انسولین مقاوم می شود. انسولین وظیفه نگه داشتن قند خون بدن فرد در حد ایده آل را بر عهده دارد، در مواردی که این هورمون به درستی کار خود را انجام ندهد که در افراد چاق معمولا این چنین است با بیماری دیابت مواجه می شویم.

 

 برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره باید ها و نباید های افرادی که مبتلا به دیابت هستند می توانید بخوانید: تغذیه در بیماران مبتلا به دیابت

 

  • چهارمین عارضه: کبد چرب

این روزها زیاد از بیماری کبد چرب و خطرات و عوارض آن می شنویم. بافت های کبد بافت های حساسی هستند. زمانی که شما به چاقی دچار هستید و چربی های اضافی در کبد شما هم ذخیره می شوند و بافت های آن را تخریب می کنند. در نتیجه نارسایی کبد اتفاق افتاده و شما بیماری کبد چرب بروز می کند.

 

 

  • پنجمین عارضه: سکته مغزی

یکی از اتفاقات ناخوشایند که برای انسان ها اتفاق می افتد، سکته است. یکی از مهم ترین مواردی که در صورت چاقی بیش از حد افراد با آن روبه رو می شوند سکته مغزی است. دلیل آن هم همان گرفتگی رگ ها و جمع شدن چربی در دیواره رگ ها می باشد. رگ های حساسی در مغز افراد وجود دارد که همواره سلامتی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به منظور حفظ سلامتی آنها لازم است که به سلامتی بدن خود و تعادل وزن توجه نمایید.

 

  • ششمین عارضه: ساییدگی مفاصل

آیا تا به حال دیده اید افراد چاق با درد زانو، کمر و ران و غیره دست و پنجه نرم می کنند؟ کسانی که با اضافه وزن روبه رو می شوند فشار بیشتری بر روی مفاصلشان وارد می شود و در نتیجه آن مفاصل آسیب می بینند. این مسئله یکی از بزرگترین عوارض چاقی می باشد و به ویژه در جامعه ما بارها و بارها افراد مسن با آن دست و پنجه نرم کرده اند.

 

 

  •  هفتمین عارضه: آسیب دیدن کیسه صفرا

اگر شما جزء آن دسته افرادی هستید که تمایل به کاهش وزن سریع دارید حتما باید نکته زیر را به دقت مطالعه نمایید.
کاهش وزن بیش از 1.5 کیلوگرم در هر هفته منجر به بروز سنگ کیسه صفرا می شود. همچنین چاقی از طریق رسوب چربی در کیسه صفرا باعث تشکیل سنگ کیسه صفرا می شود.

 

 

mail  طی این مقاله باورهای غلط چاقی و عوارض آن را برای شما بیان نمودم. امیدوارم که هرچه سریع تر در صدد رفع چاقی و کاهش وزن خود تا رسیدن به اندام و وزن مناسب و ایده آل برآیید. mail
 
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر